Utredning nr. 7 fra Banklovkommisjonen
Utredningen utgjør bankommisjonens delinnstilling nummer 7, og er en direkte oppfølging av konkurranseflateutvalgets innstilling. Dette utvalget anbefalte modernisering av virksomhetsreglene innen livforsikring. Utredningen følger i all hovedsak opp konkurranseflateutvalgets innstilling, men har begrenset seg til det kollektive pensjonsmarkedet. Livselskapenes særlige kapitalforvaltningskrav er heller ikke vurdert. Dette gjelder bla. livsforsikringsselskapenes doble krav til kapitaldekning og maksimalgrensen for aksjeinvesteringer.
Utredningen foreslår bl.a. at det særnorske kravet om egne selskaper for ordninger med investeringsvalg opphører. Dette innebærer at det skillet som i dag er mellom livsforsikringsselskap og fondsforsikringsselskap oppheves. Norske livselskaper skal også kunne tilby rene pensjonsspareprodukter til bedrifter. Det skal også være mulig å forvalte livselskapets aktiva side i særskilte porteføljer og ikke som en portefølje slik tilfellet er i dag.
Videre går forslaget ut på klarere skille mellom kundenes og selskapets midler. Administrasjonen skal skje på livselskapets regning etter forhåndsfastsatte pristariffer. Kostnader knyttet til forsikringsmegling skal synliggjøres.
Det nye regelverket vil gi større oversikt og gjennomtrengelighet for forsikringskundene og bedre konkurransen på pensjonsmarkedet.
I foreningens høringssvar slutter vi i stor grad opp om forslaget. På enkelte områder har vi imidlertid kommet med visse endringsforslag. Disse begrenser seg til de spørsmål som er tatt opp i finansnæringens særmerknad til selve utredningen.
Utkastet har vært forelagt en referansegruppe bestående av :
Erik Garaas Gjensidige NOR
Geir Nysetvold, Gjensidige NOR
Sturla Beidel Terra - gruppen
Magne Nilsen SpareBank1 - gruppen
Erik Garaas har deltatt i Think Tank som har lagt grunnlaget for kommisjonens utredning, og har inngått i referansegruppen med alliansene som ressursperson.
Utskriftsvennlig versjon
Tips andre om denne siden