Innhold

Nyhetsbrev/e-postvarsling:

Meld deg av/på nyhetsbrevet:
 

 

 

Tilbake

Høring – regulering av fisket etter makrell i kystfartøygruppa

Fiskeri- og kystdepartementet
Postboks 8118 Dep.
0032 OSLO
Det vises til departementets brev 9. juli i år om regulering av fisket etter makrell for kystfartøygruppa. Sparebankforeningen og Finansnæringens Hovedorganisasjon (FNH) avgir med dette en felles høringsuttalelse.
 
Departementet foreslår i høringsnotatet en vesentlig forenkling av reguleringen for kystfartøygruppen.
 
To alternative modeller
 
Konkret skisseres to alternativer. Det første alternativet innebærer at kvoten for lukket kystfartøygruppe fremdeles skal fordeles med 65 prosent til kystnotgruppen og 35 prosent til garn-/snøregruppen, men at reguleringsmodellen ellers skal ha samme form for disse to gruppene. For å sikre en variert flåtestruktur blir det foreslått et felles og absolutt lengdegruppeskille for hele kystfartøygruppen når det gjelder overregulering og tildeling av maksimalkvoter.
 
Etter departementets syn bør skillet enten være ved 11 eller 13 meter. I høringsnotatet heter det at om skillet blir sett til 13 meter, vil ikke den nye reguleringen føre med seg noen større endringer for notgruppen, sett vekk fra at det ikke lenger er mulig for noen fartøy over 13 meter å sikre seg overregulering tilsvarende gruppen under 13 meter. For garn-/snøregruppen vil derimot et slikt skille bety noe helt nytt. Om skillet blir satt til 11 meter blir det motsatt, da dette allerede er en etablert grense i garn-/snøregruppen, men innebærer en ny fordeling i notgruppen.
 
Det andre alternativet innebærer at reguleringsmodellen er på same form for hele kystfartøygruppen, slik som i forslag 1, men der en ikke lenger skiller mellom notgruppen og garn-/snøregruppen. Det vil si at en har en felles kvote for hele kystfartøygruppen og at overreguleringsgraden er uavhengig av redskapsbruk. Med et opplegg som dette ville en altså bare ha ett eneste skille innen kystfartøygruppen, det vil si et gruppeskille basert på fartøyslengde (11 eller 13 meter) for tildeling av overregulering.
 
De to alternativene innebærer ingen endring i fordelingen av kvotefaktorer, men berører først og fremst tildeling av overreguleringsgrad.
 
Vi gir vår tilslutning til alternativ 2, med følgende begrunnelse:
 
·         Rom for en friere fartøyutforming
·         Reder kan velge driftsform
·         Overreguleringen vil etter hvert bli ytterligere redusert
·         Unngå betydelige reguleringsendringer midt i sesongen
 
Vi foreslår videre at gruppeskillet går på 13 meter.
 
Bankene har vært, og vil fortsatt være en viktig aktør for videreutvikling av den norske fiskerinæringen, både i rollen som kredittyter og finansiell rådgiver. Som kredittytere er det viktig for bankene at fartøynæringen har rammebetingelser som sikrer en effektiv utnyttelse av kapital og driftsmidler, samt stabil og god lønnsomhet. Et enkelt, fleksibelt og forutsigbart regelverk er i så måte svært viktig.
 
 
 
 
 
 
Med vennlig hilsen
Finansnæringens Hovedorganisasjon                                             Sparebankforeningen
 
 
 
 
Rune Fjørtoft                                                                                    Rolf Mæhle
fagsjef                                                                                             ass. direktør